Проблемні питання стягнення аліментів з моряків
19.05.2019
789
Чинним законодавством України передбачено обов'язок батьків утримувати дитину до досягнення ними повноліття, водночас спосіб виконання такого зобов'язання визначається батьками самостійно за домовленістю сторін. Одним із таких способів і є виплата аліментів.
Так, аліменти можуть виплачуватися у твердій грошовій сумі або у відсотках від усіх видів заробітку і доходу платника аліментів.

Для тих моряків, які готові виплачувати аліменти, водночас хочуть зафіксувати порядок і суму виплат, найоптимальнішим способом є укладення нотаріально завіреного договору про сплату аліментів на дитину. Цей договір має аналогічну юридичну силу, як і рішення будь-якого суду України, і в разі його невиконання може бути виконаний у примусовому порядку.
Згідно зі статтею 189 Сімейного кодексу України батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, яким визначити їхній розмір і строки виплати. Договір спрямований на те, щоб позначити фінансові обов'язки одного з батьків перед дитиною. Складання нотаріального договору допоможе захистити інтереси платника аліментів у частині обумовленого розміру виплат, уникнути судових позовів, додаткових витрат на юридичну допомогу, зберегти нерви і час.
Ще однією перевагою мирного врегулювання виплати аліментів є той факт, що укладення договору - це дієвий спосіб убезпечити платника аліментів від різного роду спекуляцій на тему утримання спільного чада, адже сторони домовилися про певну суму виплати та її періодичність. Якщо ж моряк виплачує аліменти в добровільному порядку, без нотаріального договору і без рішення суду, необхідно зберігати квитанції, виписки з рахунків, розписки та інші документи, що підтверджують факт переказу грошей одержувачу аліментів, тому що за такого підходу ризик звернення до суду іншої сторони все одно зберігається.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Таким чином, нотаріальний договір є вигідним та обґрунтованим рішенням для кожної зі сторін. З одного боку, платник має чітко визначену грошову суму і терміни її виплати. Одержувач же, який займається вихованням і доглядом за дитиною, може розраховувати на отримання цілком певної фінансової підтримки, що виплачується в обумовлені терміни.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
У справах про стягнення аліментів на утримання дитини/дітей доволі часто трапляються випадки, коли сторони не можуть дійти спільного рішення щодо розміру аліментів: деякі моряки ухиляються від виконання своїх обов'язків, не надають допомоги на утримання дитини, намагаються в будь-який спосіб приховати справжній розмір своїх доходів, а деякі дружини моряків звертаються до суду, зазначаючи в позовних заявах розмір доходу подружжя, що не відповідає дійсності.
У такому разі судовий процес неминучий.

Як зазначено вище, за рішенням суду кошти на утримання дитини присуджуються у частці від доходу її матері/батька та (або) у твердій грошовій сумі.
Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі провадиться, якщо платник аліментів має нерегулярний, непостійний дохід, частину доходу отримує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.
Тоді суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, але такий розмір не повинен бути меншим за 50% відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Станом на 2019 рік встановлено такі розміри прожиткового мінімуму на дитину:
- для дітей до 6 років з 1 січня по 30 червня - 1626 грн., з 01 липня по 30 листопада - 1699 грн., з 01 грудня - 1779 грн.;
- для дітей від 6 до 18 років із 1 січня до 30 червня - 2027 грн., із 01 липня до 30 листопада 2118 грн., із 01 грудня - 2218 грн.
Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері/батька дитини провадиться судом шляхом установлення частини заробітку (доходу) матері/батька, що стягуватиметься як аліменти на дитину.
Під час розгляду таких справ і визначення розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, доньки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, зокрема на придбання нерухомого чи рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму; наявність у нього аліментів; наявність у нього інших дітей; наявність у нього інших дітей.
Якщо моряк посилається на те, що він працевлаштований не на постійній основі, отримує заробітну плату нерегулярно, має мінливий дохід або зазначає інші обставини, слід звернути увагу на правову позицію, неодноразово висловлену Верховним Судом, що ця обставина не звільняє батьків від обов'язку по утриманню дитини та не враховуються судом при визначенні розміру аліментів.
Натомість стягнення аліментів у частці від заробітку (доходу) моряка - більш повно захистить інтереси дитини, забезпечить їй не лише необхідні засоби для існування, а й збереже той рівень життя, який дитина мала за умови спільного проживання батьків.
Для взыскания алиментов в доле от заработка суду необходимо предоставить доказательства, которые бы подтверждали размер доходов моряка, например, трудовой контракт моряка.
Однак, слід розуміти, що компанії, за посередництва яких моряком укладалися трудові контракти з роботодавцем, відповідно до Закону України «Про зайнятість населення», зобов'язані зберігати копії трудових контрактів лише впродовж трьох років з моменту закінчення дії контрактів. Ба більше, зазначені компанії не перебувають із моряком у трудових відносинах, є лише посередниками у працевлаштуванні та не нараховують, не виплачують їм заробітну плату.
У зв'язку з чим, додатковими доказами рівня доходів можуть бути довідки банківських установ щодо стану рахунків (у національній, іноземній валюті) моряка та руху коштів за ними за попередні роки. Також можливим є встановлення періодичності та тривалості працевлаштування моряка за останні роки, шляхом направлення відповідних запитів до Державної прикордонної служби України, надання до суду копії послужної книжки моряка, де визначено конкретні дати перебування моряка у закордонних рейсах.
Після винесення судом рішення і набрання ним законної сили, ініціюється процес примусового виконання рішення.

Звертаємо увагу, що ухилення від сплати аліментів може призвести до досить серйозних наслідків для боржників.
Так, боржники можуть бути притягнуті до адміністративної та кримінальної відповідальності, у разі якщо:
- несплата аліментів на утримання дитини призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, у визначених законом випадках - за три місяці, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 120 до 240 годин.
- повторне вчинення правопорушення тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від 240 до 360 годин.
У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт постановою суду (судді) строк невиконаних суспільно корисних робіт може бути замінено адміністративним арештом. Тоді строк арешту визначається з розрахунку, що одна доба арешту дорівнює 15 годинам невиконаних суспільно корисних робіт, але не може перевищувати 15 діб.
Крім того, Закон України «Про виконавче провадження» передбачає, що за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про:
- тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України;
- тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами;
- тимчасове обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та вихолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
- тимчасове обмеження боржника у праві полювання.
При цьому, відповідно до статті 164 Кримінального кодексу України встановлено кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, які перебувають на їхньому утриманні. Санкція статті передбачає громадські роботи на строк від 80 до 120 годин або арешт на строк до трьох місяців, або обмеження волі на строк до двох років.
Під злісним ухиленням від сплати аліментів на дітей слід розуміти будь-які дії боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміна місця проживання або місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), що призвели до виникнення заборгованості зі сплати таких коштів у розмірі, який сукупно складає суму виплат за три місяці відповідних платежів.
Таким чином, для уникнення негативних наслідків, пов'язаних як з юридичною відповідальністю за ухилення від сплати аліментів, так і несприятливим впливом на психіку дитини судових тяганин між її батьками, найефективнішим способом врегулювання питання щодо сплати аліментів є досягнення домовленості між сторонами, з урахуванням інтересів і батьків, і дитини.
____________________________________________
Автори:
Олена Черепова, адвокат, Юридичне бюро Сергєєвих.
Ольга Таранець, юрист, Юридичне бюро Сергєєвих.