Компенсація морякам у зв'язку з хворобою.
15.05.2018
350
На жаль, статистика не на боці моряка, і в разі захворювання в рейсі, моряк максимум може розраховувати на оплату лікарняних протягом 4-х місяців.
Судновласники і страхові компанії відносять захворювання (Illness) до категорії, що не підлягає виплаті компенсацій, мотивуючи це тим, що захворювання не є нещасним випадком.
Але чи так це насправді?
Так, але тільки в тому разі, якщо захворювання виникло до виходу в рейс, і інформація була прихована від роботодавця. Якщо ж стан здоров'я погіршився в період рейсу, що призвело до втрати професійної працездатності, то багато морських юристів наполягають на тому, що таке захворювання повинно потрапляти під виплату страхового відшкодування.
Особливо це актуально, коли йдеться про такі захворювання як:
1. Малярія
2. Низка інфекційних захворювань
3. Запалення легенів
4. Вірусні захворювання
Варто також звернути увагу, що поряд з перерахованими вище захворюваннями існує низка хвороб, які також досить часто трапляються в моряків і при виявленні яких морякам відмовляють у виплаті компенсації.
Це:
1. Ракові захворювання будь-якої форми
2. Гепатит
3. ВІЛ/СНІД
4. Цукровий діабет

Судновласники і страхові компанії, мотивуючи свою відмову у виплаті компенсації, посилаються на умови страхування, а також на те, що ці захворювання не могли виникнути в період рейсу і мали місце до працевлаштування, незважаючи на пройдену медичну комісію перед рейсом.
Що потрібно знати морякам, які захворіли в період рейсу, і що потрібно робити в разі відмови у виплаті компенсації.
1. Потрібно зібрати всі підтверджуючі медичні документи, включно з історією хвороби.
2. Потрібно мати на руках медичну комісію (pre-employment) або кілька медичних комісій, на підставі яких було видано дозвіл іти в рейс.
3 Потрібно мати висновок компетентної комісії про причинно-наслідковий зв'язок між захворюванням і роботою в морі.
Причому наявність 3-го пункту обов'язкова. Важливо розуміти, що якщо причинно-наслідковий зв'язок не встановлено, то розраховувати на отримання компенсації не варто.
Звертаю увагу, що якщо Вам все ж таки відмовили у виплаті компенсації, посилаючись на умови Вашого контракту або умови колективного договору, то важливо пам'ятати, що на судні діє законодавство країни прапора. А це означає, що Ви можете вимагати компенсацію відповідно до національного законодавства, і, часом, сума Вашої вимоги, як показує моя практика, може бути вищою за контрактну в десятки разів.
Варто зазначити, що в даному випадку мова вже буде йти про судовий процес за кордоном і арешт судна, як найефективніший спосіб змусити прислухатися до Ваших доводів. І якщо у Вас є сила та енергія, то потрібно вимагати виплати справедливої компенсації за втрату здоров'я в період рейсу.
Боріться за свої права і відстоюйте їх до останнього, незважаючи ні на що.

Микола Ілліч Гольбін
керуючий партнер Міжнародної юридичної фірми «Джи енд Джи»
-----------------------------------------------